14-17 marca 2002r. - delegacja z Nysy wyjechała do Ingelheim.
Delegacja w składzie przewodniczący Rady Miejskiej i jego z-cy, Burmistrz Nysy, członkowie Zarządu Miejskiego, przewodniczący komisji Rady Miejskiej została zaproszona przez władze Ingelheim. Podczas pobytu padły wstępne ustalenia co do podpisania umowy partnerskiej. Nysanie zwiedzili stolicę landu - Mainz, największy zakład produkcyjny - farmaceutyczną firmę Boehringer. 16 marca odbyło się spotkanie przedstawicieli obu rad miejskich, na którym zaprezentowano zakres działania oraz zadania Nysy i Ingelheim.
30 maja - 2 czerwca 2002r. - w Nysie gościła 12 osobowa delegacja z Ingelheim.
Celem wizyty było poznanie Nysy. Delegacja spotkała się z władzami Nysy, zapoznała ze strukturą Urzędu Miejskiego, kompetencjami Zarządu Miejskiego i Rady Miejskiej. Goście z Ingelheim zwiedzili zakład "Cukry Nyskie", miasto Głuchołazy i Otmuchów.
26 - 29 września 2002r. - nyska 8 osobowa delegacja przebywała w Ingelheim.
27 września 2002r. na uroczystej akademii w sali ratuszowej miasta Ingelheim podpisano umowy partnerskie w języku niemieckim.
19 października 2002r. - w Nyskim Domu Kultury podpisano umowę partnerską między Nysą a Ingelheim. Było to parafowanie umowy podpisanej we wrześniu.
2 do 5 października 2003r.
Wiceburmistrz Jolanta Barska, główny specjalista ds. rozwoju gospodarczego i współpracy zagranicznej Piotr Liniewski wzięli udział w święcie miasta Ingelheim. Podczas pobytu omawiano kwestie związane z kierunkami realizacji partnerstwa.
Strony planują wzmocnić współpracę, m.in. w dziedzinie gospodarki. W związku z tym zaplanowano następne spotkanie w Nysie, które odbędzie się prawdopodobnie jeszcze w tym roku. Z Ingelheim ma przyjechać grupa robocza w celu omówienia konkretnych kierunków i szczegółów współpracy.
1 - 4 kwietnia 2004r. W Nysie gościła delegacja z partnerskiego Ingelheim w składzie 8 osób:
Nadburmistrz Joachim Gerhard,
radny Helmut Fiedler (CDU),
radny Irmgard Wammes (SPD),
radny Heinfried Bettenheimer (FWG),
radny Wilfried Haas (Grune),
radny Mathias Taormina (FDP),
Naczelnik Działu Głównego Bernd Velten,
tłumacz Kai Hussmann.
Goście zwiedzili obiekty Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie, spotkali się z władzami Nysy, radymi i przedstawicielami Stowarzyszenia Współpracy Europejskiej.
Nadburmistrz Ingelheim Joachim Gerhard wręczył Burmistrzowi Nysy Marianowi Smutkiewiczowi obraz - symbol Ingelheim, czerwone wino pochodzące z okolic Ingelhaim. Butelkę czerwonego wina otrzymał również Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Nysie Stanisław Czepiel.
Burmistrz Nysy przekazał niemieckim partnerom książkę pt. "Polska, Niemcy dziś i jutro".
Prezes Stowarzyszenia Współpracy Europejskiej Mirosław Aranowicz odczytał i wręczył władzom Ingelheim list intencyjny w sprawie partnerstwa.
Partnerzy zwiedzili miasto, tereny inwestycyjne, składowisko odpadów, oczyszczalnię ścieków, jezioro oraz Kotlinę Kłodzką.
Przedstawiciele Ingelheim wyrazili szczególne zainteresowanie współpracą i wymianą między mieszkańcami obu partnerskich miast, młodzieżą i klubami sportowymi.
Pokłosiem spotkania będzie wyjazd dwóch młodzieżowych drużyn piłkarskich z Nysy do Ingelheim na międzynarodowy turniej, który odbędzie się 28-29 sierpnia br.
16-19.09.2004r.
Delegacja w składzie: Burmistrz Nysy, Sekretarz Miasta, dwie tłumaczki pracownice UM, dziewięciu radnych Rady Miejskiej w Nysie, dwóch przedsiębiorców i przedstawicielka Nyskiego Stowarzyszenia Współpracy Europejskiej przebywała w partnerskim mieście Ingelheim. Była to rewizyta na zaproszenie władz Ingelheim. Władze samorządowe partnerskiego miasta przebywały w Nysie w kwietniu tego roku. Goście zwiedzili wówczas w naszym mieście obiekty Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie, spotkali się z władzami Nysy, radymi i przedstawicielami Stowarzyszenia Współpracy Europejskiej.
Partnerzy zwiedzili miasto, tereny inwestycyjne, składowisko odpadów, oczyszczalnię ścieków, jezioro oraz Kotlinę Kłodzką.
Przedstawiciele Ingelheim wyrazili szczególne zainteresowanie współpracą i wymianą między mieszkańcami obu partnerskich miast, młodzieżą i klubami sportowymi. Pokłosiem spotkania był wyjazd młodzieżowej drużyny piłkarskiej LKS Goświnowice do Ingelheim na międzynarodowy turniej, który odbył się 28-29 sierpnia br. 13 sierpnia br. z inicjatywy Burmistrza Nysy przygotowany został wniosek do Fundacji Współpracy Polsko - Niemieckiej o dofinansowanie projektu "Rola samorządu w kreowaniu życia społeczno - gospodarczego" dotyczącego współfinansowania wizyty roboczej przedstawicieli samorządu Nysy w Ingelheim.
Po rozpatrzeniu wniosku Fundacja przyznała do 5000 zł dofinansowania na realizację przedsięwzięcia.
W Ingelheim naszą delegację czekała konferencja z niemieckimi samorządowcami, odsłonięcie szyldu "NYSA" przy maszcie partnerskim w Ratuszu, zwiedzanie miasta i winnicy, żegluga statkami.
Podczas wizyty ustalono współpracę w 2005 roku w kierunkach:
kultury, wystawa Nyskiej Grupy Artystycznej w Ingelheim,
wymiany młodzieży, nawiązanie partnerstw między poszczególnymi szkołami Nysy i Ingelheim,
nawiązanie kontaktów między mieszkańcami.
16.06.2005r.
Do Nysy przyjechała grupa 41 osób z partnerskiego Ingelheim. Odwiedził nas Nadburmistrz Dr Joachim Gerhard, radni: CDU Mathias Beckenbach, FDP Ingrid Raddatz, FWG Georg Proksch, GRÜNE Joachim Frey, z urzędu miejskiego obecni byli Kierownik Działu Głównego Bernd Velten, Przewodniczący Stowarzyszenia Miast Partnerskich Volker Mathes, Z-ca Przewodniczącego Stowarzyszenia Miast Partnerskich Kai Hussmann, a także mieszkańcy Ingelheim, z których część nocowała u nyskich rodzin, pozostali nocowali w Diecezjalnym Domu Formacyjnym przy Kościele Św. Piotra i Pawła i w domu parafialnym przy Kościele Św. Jakuba i Agnieszki.
Przyjechała również ekipa z tamtejszej telewizji, bowiem podczas wizyty nagrywany był film promocyjny o Nysie, który następnie prezentowany będzie mieszkańcom Ingelheim. Kopię filmu, po zmontowaniu, otrzyma również Urząd Miejski w Nysie. Film będzie ukazywał codzienne życie Nysan: co jedzą, gdzie robią zakupy, gdzie wypoczywają.
Niemcy, po wielogodzinnej podróży skorzystali z zaproszenia nad Jezioro Nyskie, gdzie zostali powitani i podjęci kolacją przez władze Nysy i gospodarzy, którzy zgodzili się ugościć mieszkańców Ingelheim w swych domach. Kolejnego dnia zostali oficjalnie przywitani w magistracie. W darze przywieźli Nysanom ławkę parkową.
Burmistrz Nysy wręczył Nadburmistrzowi rzeźbę rycerza wykonaną przez rzeźbiarza z Jasienicy Tomasza Gdowskiego. Ksiądz z parafii w Ingelheim otrzymał album poświęcony Papieżowi Janowi Pawłowi II. Materiały promocyjne o Nysie dostali pozostali goście. Niemcy z partnerskiego Ingelheim zobaczyli zabytki Nysy, fortyfikacje, zamek w Otmuchowie, Ognisko Artystyczne, Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną, Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną, gościli u Państwa Ilskich zajmujących się wikliniarstwem. Przewodnikiem był Kazimierz Staszków. Niemcy zostali zaproszeni na łowisko w pobliskich Grądach.
W trakcie wizyty nawiązały się przyjazne więzi między rodzinami. Rozmawiano na temat rozpoczęcia współpracy między bibliotekami. Do Nysy przyjechały również trzy byłe mieszkanki Nysy, które żyły tutaj przed 1945 rokiem. Z sentymentem oglądały dzisiejszą Nysę. W rozmowach Niemcy podkreślali, że są pełni podziwu dla Polaków że radzą sobie tak dobrze. Goście, którzy byli w naszym mieście kolejny raz twierdzili, że mimo kolejnej już wizyty znowu zobaczyli coś czego wcześniej nie widzieli i są mile zaskoczeni pozytywnymi wrażeniami jakie ich tu zawsze spotykają.
22 września 2007r.
W Muzeum odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej w Nysie z okazji V - lecia partnerstwa Nysy i Ingelheim. Gości powitał Przewodniczący Rady Miejskiej w Nysie Feliks Kamienik. Uroczystość rozpoczął koncert w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Nysie I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego. Anna Kozimor - fortepian - wykonała F. Mendelssohna "Fantazję na temat pieśni irlandzkiej".
Okoliczne wystąpienie wygłosiła Burmistrz Nysy Jolanta Barska, która wspomiała początki współpracy miast partnerskich i podpisanie umowy współpracy w 2002 roku. "Intencją obu miast było pośredniczenie w nawiązywaniu i rozwijaniu przyjacielskich kontaktów między szkołami, instytucjami publicznymi, mieszkańcami oraz wymiana doświadczeń.
Biorąc pod uwagę partnerstwo województwa opolskiego z Nadrenią Palatynatem oraz partnerstwo naszego powiatu z powiatem Mainz - Bingen, miasta nasze zobowiązały się do rozwijania stosunków polsko - niemieckich.
I choć nasza współpraca trwa dopiero 5 lat, osiągnęła zaledwie wiek dziecka w wieku przedszkolnym, to dzięki osobowości Pana Nadburmistrza Joachima Gerharda nasze cele realizujemy bardzo owocnie. Nawiązaliśmy współpracę na płaszczyźnie kulturalnej, sportowej, społecznej i samorządowej.
Rokrocznie przedstawiciele miast goszczą w Nysie i Ingelheim podczas świąt miast: Dniach Nysy i Swięcie Czerwonego Wina.
Nawiązano wspópracę ze środowiskiem sportowym z Ingelheim, zorganizowano turniej piłkarski drużyn młodzieżowych, w których w 2004 roku wzięła udział drużyna Ludowego Klubu Sportowego Goświnowice, a w 2005 Klub Sportowy Polonia. Współpracę nawiązały środowiska artystyczne naszych miast.
Rokrocznie, od 2003 roku w okresie przedświątecznym nyscy twórcy ludowi uczestniczą w wystawach prezentując swoje prace mieszkańcom Ingelheim. W 2005 roku w Ingelheim eksponowana była wystawa nyskiej malarki Moniki Kamińskiej. Miesiąc maj 2005 roku w Nysie został ogłoszony miesiącem Kultury Niemieckiej, w ramach którego w nyskim Muzeum zorganizowano cykl spotkań młodzieży pt. "Poznajmy wspólne korzenie kultury i miejsca pamięci", w których uczestniczyła 50. osobowa grupa młodzieży z Ingelheim. Odbyła się współpraca między nauczycielami naszych szkół i wymiana młodzieży, w ramach której m.in. w tym roku uczestniczyło 35 uczniów naszych szkół. W 2005 roku studenci z Instytutu Konserwcji Zabytków PWSZ Nysa odbyli praktykę w Ingelheim przy wykopaliskach.
Przypominając najważniejsze wydarzenia z 5 letniego okresu naszej współpracy nie można nie wspomnnieć o zaangażowaniu Fundacji Rotary z Ingelheim w remont nyskiego Hospocjum. Fundacja, której członkiem jest Nadburmistrz Joachim Gerhard przekazała 17.000 euro na budowę windy, za co serdecznie dziękujemy.
Pięknie rozwija się współpraca mieszkańców. Od 2005 roku każdej wizycie władz towarzyszy grupa mieszkńców, którzy goszczeni są przez rodziny, zawierają przyjaźnie, poznają uroki naszych gmin.
W 2005 roku Nysę odwiedziła ekipa telewizyjna z Ingelheim, która zrealizowała film o naszym mieście, zabytkach, atrakcjach i codziennym życiu mieszkańców. Film ten, był emitowany w telewizji w Ingelheim we wrześniu 2005 roku, a jego promocja dla mieszkańców Nysy odbyła się w grudniu 2005 roku.
Ten element współpracy naszych miast - Panie Nadburmistrzu - cenię najbardziej. Partnerstwo miast dla mnie to spotkania mieszkańców, to dialog międzykulturowy, nieorganiczający się do spotkań władz, bo władze się zmieniają, przyjaźń międzyludzka na zawsze pozostaje i jest podstawą pokoju w naszej wspólnej Europie.(...)"
Burmistrz Nysy ofiarowała Nadburmistrzowi Ingelheim zegar "aby odmierzał czas efektywnej i owocnej współpracy naszych miast i przyjaźni mieszkańców".
Nadburmistrz Ingelheim dr. Joachim Gerhard wspominał początki nawiązywania kontaktów oraz podziękował kolejnym Burmistrzom Nysy za czynny udział i wspomaganie partnerstwa.
(...) Kochane Obywatelki i Obywatele Nysy i Ingelheim, Państwa zainteresowaniem tworzycie to partnerstwo i wypełniacie je życiem. Za to chciałem szczególnie podziękować. Publikujcie nasze partnerstwo w gronie znajomych, żeby w przyszłości jeszcze więcej obywateli Nysy i Ingelheim podejmowało się w aktywny sposób tej współpracy. Ingelheim zdecydowało się celowo na kolejne partnerstwo z jednym z nowych państw Unii Europejskiej, chcemy w ten sposób wspomagać integrację tych nowych państw. (...)".
Nadburmistrz Ingelheim ofiarował Burmistrz Nysy odlany z żelaza herb Ingelheim.
"Życzę sobie, żeby nasze partnerstwo żyło i żebyśmy spędzili jeszcze wiele pogodnych, wesołych godzin i dni. Niech żyje nasze partnerstwo miast Nysy i Ingelheim! Niech żyje Europa! " - tymi słowy zakończył wypowiedź Nadburmistrz Ingelheim.Zebrani goście wysłuchali J.S. Bacha - w wykonaniu Karoliny Matuszkiewicz i L.van Beethovena w wykonaniu absolwentki PSM II st. w Nysie Natalii Figiel.
Nadburmistrz Ingelheim podziękował za wkład w organizację wizyty Naczelnikowi Wydziału Administracyjno - Organizacyjnego Urzędu Miejskiego w Nysie Ewelinie Konstanty i tłumaczce, Inspektorowi Wydziału Finansowego Reginie Stajak wręczając reńskie wino.
Przewodniczący Rady Miejskiej wręczył nagrody w konkursie wystawy prac plastycznych pn. ”Uroki miasta Ingelheim”.
20 - 23 września 2007r.
Delegacja władz i mieszkańców Ingelheim zakwaterowani zostali w hotelu i u nyskich rodzin. 21 września br. goście, wraz z opiekującymi się nimi nyskimi rodzinami, zaproszeni zostali na wycieczkę rowerową pod przewodnictwem Kazimierza Staszkowa.
Trasa wycieczki rozpoczęła się przed Urzędem Miejskim, gdzie cyklistów przywitała Burmistrz Nysy Jolanta Barska.
Dalej wiodła Aleją Wojska Polskiego do Kościółka w lasku,
polną drogą w kierunku Złotogłowic, Prusinowic, Pakosławic, Reńskiej Wsi, Regulic.
Kazimierz Staszków przybliżał historie kościołów, legendy krzyży pokutnych.
Zmęczeni, ale pełni wrażeń goście już zapowiadają przyjazd do Nysy większą grupą wprawnych cyklistów, by poznać okolice Nysy.
Delegacja z Ingelheim wzięła udział w występie laureatów Festiwalu Niemieckiej Piosenki Biesiadnej w Nyskim Domu Kultury. W dniu 22 września 2007r. goście zwiedzili szlak Eichendorffa i złożyli wiązanki kwiatów na grobie poety. Poznają nyskie fortyfikacje i Skarbiec św. Jakuba.
W Nyskim Muzeum odbyła się uroczysta Sesja z okazji V-lecia partnerstwa.