1.04.1999r. Podjęcie uchwały Rady Miejskiej w Nysie w sprawie nawiązania współpracy z Jesenikiem.
29.06.1999r. - uroczyste podpisanie umowy partnerskiej na sesji Rady Miejskiej w Jeseniku.
4.03.2000r. - udział w trzeciej edycji "Trytona Nyskiego" delegacji z Jesenika.
8.05.2000r. - Międzynarodowy koncert orkiestr smyczkowych w Jeseniku.
W koncercie uczestniczył Burmistrz Nysy Janusz Sanocki na zaproszenie starosty Jesenika.
27.05.2000r.
Na zaproszenie Burmistrza na DNI NYSY przybył międzynarodowym pociągiem retro starosta Jesenika i Czeskiej Wsi wraz z orkiestrą dętą, która powitała nysan skocznymi rytmami.
Na dworcu przywitali starostę przedstawiciele władz miasta.
Muzycy dali koncert na placu przy ul.Krzywoustego.
Pociągiem retro przybyli także mieszkańcy przygranicznych miejscowości, aby wziąć udział w imprezach obchodów DNI NYSY.
26-27.08.2000r. - Udział w I Światowym Zjeździe Nysan pt. "Integracja 2000" delegacji z miasta Jesenik.
8.05.2003r.
W Jeseniku odbyły się zawody w streetbasketbalu zorganizowane w ramach programu PHARE "Poznaj swojego sąsiada". W turnieju uczestniczyło 96 drużyn z całego województwa ołomuńskiego. Z Nysy uczestniczyło 13 szkolnych drużyn. Turniej był przeprowadzony w 5 kategoriach wiekowych dziewcząt i chłopców. Drużyny nyskie zajęły 3 pierwsze miejsca w kategoriach:
chłopców 12 - 14 lat Szkoła Podstawowa nr 3 - "Trójak"
juniorów 16-20 lat Liceum Ogólnokształcące Carolinum
mężczyzn drużyna "Basketolinks"
i 2 miejsce w kategorii:
dziewcząt 12-14 lat - Szkoła Podstawowa nr 10 "Dziesiąteczki".
Łącznie w zawodach uczestniczyło ok. 350 osób.
30.05.2003r.
W ramach programu PHARE CBC odbędą się zawody lekkoatletyczne w Jeseniku. Impreza będzie miała charakter rekreacyjno - zabawowy i weźmie w niej udział 46 uczniów nyskich szkół, a ogółem w imprezie weźmie udział ponad 300 osób.
26.02.2004r. - Dziesięciu nyskich przedsiębiorców zajmujących się branżą budowlaną wyjechało z rewizytą do Jesenika.
23.03.2004r. - odbyło się spotkanie polsko-czeskich przedsiębiorców z branży rolniczej i usług rolniczych.
Do Czech wyjechała 12 osobowa delegacja z Nysy w skład której weszli przedstawiciele instytucji rolniczych działających na terenie gminy oraz gospodarstw indywidualnych, rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółek rolniczych.
30.04.2004r. - Urząd Miejski w Nysie i Nyski Dom Kultury przygotowały specjalny program obchodów z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej.
W dniu 30 kwietnia br., po występach na scenie w nyskim rynku Burmistrz Nysy i przedstawiciele miast partnerskich z Lüdinghausen, Ingelheim, Kołomyji, Jesnika, Szumperka powitali mieszkańców Nysy w UE oraz złożyli życzenia pomyślności i rozwoju dalszej współpracy partnerskiej. Jednocześnie z okazji wstąpienia Polski o Czech do UE i organizacji podobnej imprezy u czeskich partnerów w Jeseniku zostało tam zaprezentowane stoisko Nysy z polską kuchnią, strojami ludowymi, symbolami narodowymi.
28-30.05.2004r. - "Dni Nysy" wrosły w kalendarz imprez regionalnych i cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony mieszkańców Nysy jak i mieszkańców regionu. Ostatnimi laty w święcie miasta czynny udział biorą sąsiedzi z miast partnerskich - Niemcy i Czesi.
W dniu 29 maja 2004r. w ramach projektu "Czas letnich zabaw w Euroregionie Pradziad" bawiła w Nysie 500 osobowa grupa Czechów z Jesenika i Sumperka. Wzięli oni udział w wycieczce rowerowej, autokarowej po Ziemi Nyskiej, imprezach nad Jeziorem Nyskim, zwiedzali miasto i uczestniczyli w święcie. Koszt całkowity projektu "Czas letnich zabaw w Euroregionie Pradziad" to kwota 14257.00 euro z czego dofinansowanie wyniosło 10686.00 euro.
26.06.2004r. - do Nysy przyjechał pociąg z gośćmi z czeskiego Jesenika.
Uczestnicy, którzy przyjechali pociągiem dzielili się na dwie grupy: pierwsza z nich to osoby prywatne druga grupa to przedstawiciele branży turystycznej.
Grupa druga uczestniczyła w wycieczce autokarowej z przewodnikiem po okolicach Nysy. Grupa otrzymała komplet materiałów promocyjnych oraz pamiątkowe koszulki.
Grupa pierwsza przebywała nad Jeziorem Nyskim oraz zwiedzała Nysę. Goście będą mieli okazję obserwować odbywające się w tym dniu eliminacje mistrzostw Polski w piłce plażowej oraz byli uczestnikami odbywającego się w Nysie "Olimpijskiego Lata z Radiem".
9.02.2005r. - do Urzędu Miejskiego w Nysie przyjechały delegacje z partnerskiego, czeskiego Jesenika i słowackich Bojnic.
Bojnice są miastem partnerskim Jesenika i w ramach współpracy wizytują u naszych czeskich partnerów. Słowacy zapoznając się z pracą samorządu czeskiego zainteresowali się działalnością służb komunalnych w Polsce.
W środę poznali funkcjonowanie i obsługę gminy Nysa przez spółki gminne. Goście odbyli wizyty w: Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej "EKOM", Miejskim Zakładzie Komunikacji, Nyskiej Energetyce Cieplnej, Wodociągach i Kanalizacji "Akwa". Starosta Jesenika żywo zainteresowany był pracą naszych spółek gminnych bowiem niegdyś pracował w służbach technicznych, zaprosił dyrektorów nyskich spółek do odwiedzin firm w Czechach celem porównania doświadczeń i nawiązania współpracy.
Podczas spotkania w magistracie rozmawiano na temat złożenia wspólnego wniosku w ramach programu Sokrates na wymianę doświadczeń i współpracę między uniwersytetami III wieku, które funkcjonują w Nysie, Jeseniku i Bojnicach. By złożyć wniosek do tego programu wymaganych jest trzech benificjentów.
Włodarze w rozmowach cieszyli się z dobrych stosunków między Nysą a Jesenikiem, które trwają już blisko 6 lat. Efektem współpracy są liczne wizyty samorządowców wymieniających doświadczenia na różnych płaszczyznach, nawiązania współpracy przedsiębiorców różnych branż nyskich i jesenickich. Kontakty te rozpoczęte poprzez magistraty obu stron przeniosły się na lokalne izby gospodarcze i samych przedsiębiorców np. jak opowiadał Starosta Jesenika w dziedzinie budowy i wymiany okien - trzy nyskie firmy rozpoczęły działalność w rejonie Jesenika. Szczególną popularnością cieszą się wspólne imprezy np. pociągi transgraniczne organizowane przy okazji różnych imprez. W dniach 16 i 23 lutego około 1000 osób pojedzie do Czech narciarskim pociągiem.
16 lutego 2005r. - 6 wagonów narciarskiego pociągu ruszyło z Nysy do Ramzowej.
Po długiej nieobecności do Nysy zawitała prawdziwa zima. Środowy poranek przywitał nysan sypiącym śniegiem i wydeptanymi ścieżkami wśród zwałów śniegu na ulicach i chodnikach. O godzinie 6.45 zwarci i gotowi bardziej lub mniej doświadczeni narciarze ruszyli zdobywać stoki. Za oknami pociągu śnieg prószył cały czas. W Głuchołazach czekał nas dłuższy postój bowiem czekaliśmy na czeską lokomotywę, przed którą, by mogła do nas dojechać, jechał w Czechach pług odśnieżający tory. Za granicą radośnie przywitali nas Wiceburmistrz Nysy Jolanta Barska i Czesi: Starosta Jiżi Kratky, Eva Prochazkova, Josef Halamicek podając dorosłym na rozgrzewkę kieliszek mocniejszego trunku a dzieciom na osłodę po lizaku.
Za oknami zdumiewał nas bajeczny widok olbrzymich zasp śniegu, chatek zasypanych śniegiem prawie po dachy, wystających z zasp jedynie dachów samochodów, pługów śnieżnych torujących drogę w najpotrzebniejszych miejscach. Wszyscy uczestnicy pociągu wysiedli w Ramzowej, dojazd do Ostróżnej nie był już możliwy. A w Ramzowej się działo. Jedni mistrzowsko szusowali inni zazdroszcząc im z uporem pokonywali mniejsze górki, jeździli na nartach, deskach, sankach, oponach. Ogrzewali się w restauracjach pijąc rozgrzewające napoje, jedząc pyszne dania, biesiadując i wymieniając doświadczenia.
Na stoku nie ważny był wiek, świetnie sobie radzili wprawni wiekowi już narciarze jak i małe dzieci. Szczególnie właśnie małe dzieci budzą podziw, śmigając ze stoku i wymyślając akrobacje, na które dorosłym nie starcza odwagi. Dla mniej radzących sobie z nartami zorganizowana została szkółka, która za niewielką opłatą przygotowywała przyszłych następców Małysza ;-).
Uczestnicy pociągu zgromadzeni na peronie przed jego odjazdem krzywili się, że już muszą opuścić tę urokliwą miejscowość twierdząc, iż jeszcze ze 2 godzinki będzie jasno i można by tu jeszcze posiedzieć... . Z gwizdem wjeżdżający pociąg zabrał rozweselony tłum pozostawiając na tydzień Ramzovą bez nas. Za tydzień powtórka tej radości w środku mroźnej zimy. Nie siedźcie w domach, jedźcie z nami! Pokonajcie zimę zabawą, ruchem i dobrym humorem. Gwarantuję, że chwile te zostaną w Waszej pamięci. Aha, a jeden dzień przerwy w pracy zrobi dobrze Wam i pracodawcy, bo radość z wyśmienitego wypoczynku będzie z Was promieniała ładując akumulatory na kolejne dni.
9 czerwiec 2005r. - do Nysy przyjechał 10. wagonowy pociąg z 1100 gośćmi z Jesenika i Sumperka.
Kolejny przejazd pociągu i ilość osób biorących udział w przejeździe był niezbitym dowodem konieczności przywrócenia przejazdu pociągu na trasie Głuchołazy - Mikulovice. Memorandum o pilne wprowadzenie w życie decyzji otwarcia kolejowego osobowego przejścia granicznego zostało podpisane w dniu 23 lutego br. podczas przejazdu narciarskiego pociągu w "Schronisku Jerzego" 1350 m n. p. m. na Seraku przez burmistrzów trzech miast partnerskich; Głuchołaz - Jeseníka - Nysy Głuchołazy - Mikulovice.
Tuż przed przyjazdem pociągu do Nysy przybyli: Konsul Generalny Republiki Czeskiej w Katowicach - Josef Byrtus, Attache Konsularny Rzeczpospolitej Polskiej w Ostrawie - Michał Gierwatowski, którzy zostali powitani przez Burmistrza Nysy Mariana Smutkiewicza. Do Nysy przyjechali: Starosta Jesenika - Jiri Kratky wraz z przedstawicielami Urzędu Miejskiego, Starosta Szumperka - Zdenek Broz wraz z przedstawicielami Rady Miejskiej i Urzędu Miejskiego, przedstawiciele mediów i branży turystycznej z Jesenika i Szumperka, seniorzy z Jesenika i Szumperka, młodzi sportowcy z Jesenika i Szumperka, młodzież i opiekunowie.
Mimo trwającej od kilku dni niesprzyjającej aury przyjechało do nas więcej Czechów niż to było we wcześniejszych planach. Goście powitani na dworcu przeszli na stadion miejski gdzie zostali oficjalnie powitani. Powitaniu towarzyszyły występy czirliderek z Gimnazjum nr 2. Przyjechała też Dyrektorka Centrum Promocji Gospodarczej Belén Garcia Fernandez z Hiszpani wizytująca przez dwa dni na Opolszczyźnie. Hiszpanka sondowała możliwości nawiązania współpracy. W Nysie zainteresowana była nawiązaniem współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową i realizacją projektu związanym ze szlakiem św. Jakuba. Na stadionie młodzież została podzielona na grupy, które w ramach programu. "Town Twinning" wzięły udział w licznych rozgrywkach sportowych. Na stadionie miejskim odbyły się zawody lekkoatletyczne, na stadionie "Polonii" chłopcy grali w piłkę nożną, na krytej pływalni gromada dzieci oddała się rywalizacji w pływaniu, kąpielisko miejskie opanowali zwolennicy m. in. siatkówki, koszykówki, pływania łódką. W Zespole Szkół Rolniczych trwały rozgrywki w tenisa ziemnego. Nad Jeziorem Nyskim górowała piłka plażowa. Spora grupa młodzieży chwaliła się swą wiedzą na tematy związane z Nysą, Jesenikiem i Szumperkiem podczas konkursów w kinie "Pokój". Alejki nyskiego parku pomalowane kolorową kredą zamieniły się w kolorowe rzeki z wyobraźni świata dzieci.
Starsi wyjechali na wycieczkę autokarem w okolice Nysy i Otmuchowa, zwiedzili m. in. Forty, Skarbiec i centrum Nysy. Goście mogli zobaczyć ciekawostki fotograficzne na wystawie Kazimierza Staszkowa w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej, gdzie autor opowiadał również o ciekawostkach rodem z Nysy. W czasie wolnym nyski rynek wypełnił język czeski. Nie spadła tego dnia ani kropla deszczu, a na twarzach odjeżdżających Czechów rysowało się zmęczenie z intensywnych przeżyć ale i radość z pobytu.
1 maja 2006r. W Jeseniku, pomimo przejmującego zimna, odbyło się uroczyste otwarcie sezonu turystycznego sanatorium "Priessnitza" połączone z otwarcie minigalerii handlowej, centrum informacji turystycznej i hotelu znajdujących się w zrewitalizowanych kamieniczkach w jesenickim Rynku.
W uroczystościach oprócz delegacji miast partnerskich jesenika z Polski, Słowacji, Francji i Niemiec wzięła udział Garda ze Zlotych Hor oraz nyski orszak z Bractwa Rycerskiego. Podczas koncertów wystąpił również nyski zespół ELECTRIC.
26-28 maj 2006r. Udział delegacji z Jesenika w obchodach święta miasta Nysy.
8 czerwca 2006r. Do Nysy przyjechał pociąg z Czech przywożąc ok. 300 dzieci i młodzież z regionu jesenickiego.
Celem przyjazdu było zwiedzenie i poznanie Nysy oraz nawiązanie kontaktów z polskimi rówieśnikami.
Akcja "Dziecięcy pociąg do Nysy - dzieci dzieciom" dofinansowana została w ramach Inicjatywy Wspólnotowej Interreg IIIA.
25-27 sierpnia 2006r.
Na terenie Fortu przy ul. Bramy Grodkowskiej w Nysie odbyła się IV edycja festiwalu muzyki rockowej i metalowej "Metalowa Twierdza 2006" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG III A Czechy - Polska.
5-8 październik 2006r.
Reprezentacja młodzieży Gminy Nysa uczestniczyła w Międzynarodowym Turnieju w Halową Piłkę Nożną w Jeseniku w ramach współpracy miast partnerskich Nysy i Jesenika. Urząd Miejski w Nysie był organizatorem wyjazdu młodych piłkarzy. W projekcie dofinansowanym ze środków EFRR Interreg IIIA Czechy - Polska uczestniczyła w nim młodzież z Czech, Słowacji, Niemiec i Polski.
20 grudnia 2006r.
W Urzędzie Miejskim w Nysie odbyło się spotkanie prezentujące studium pt. "Alternatywna energia w transporcie z wykorzystaniem wody na czesko - polskim pograniczu" w ramach projektu z programu Interreg III a Czechy -Polska.
5 styczeń 2007r.
W dniu 5 stycznia 2007 roku Wydział Administracyjno - Organizacyjny Urzędu Miejskiego w Nysie przygotował i złożył wniosek do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego o przyznanie nagrody w konkursie "Partnerstwo bez granic".
10 styczeń 2007r.
W dniu 10 stycznia 2007r. w czeskim Jeseniku odbyło się spotkanie robocze przedstawicieli magistratów partnerskich miast z Nysy i Jesenika.
14 luty 2007r.
Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego poinformował, iż złożony przez Urząd Miejski w Nysie wniosek do udziału w konkursie "Działania na rzecz promocji obiektów zabytkowych w Nysie oraz wzmocnienie aktywności kulturalnej mieszkańców pogranicza" znalazł się w gronie nagrodzonych przez Marszałka Województwa Opolskiego. Wniosek obejmuje projekty kulturalne przyczyniające się do promocji obiektów zabytkowych gminy Nysa, tj. "Metalowa Twierdza - platforma współpracy rockowej młodzieży Euroregionu Pradziad", "Muzyka w zabytkowych Kościołach i wnętrzach Księstwa Nyskiego", "Partnerstwo Nysy i Zlotych Hor na rzecz promocji Twierdzy Nysa".